Pri predaji nehnuteľnosti chcete získať za byt či dom prirodzene čo najviac peňazí. Prehnane navýšená cena však môže mať na úspešný predaj neblahý efekt. Preto správne určená cena nehnuteľnosti je pri predaji najdôležitejším parametrom. Avšak často nejde o vôbec jednoduchú záležitosť, musíte zohľadniť viaceré faktory. A tiež treba vedieť, kedy a prečo cenu nehnuteľnosti znížiť. Preto sme pre vás pripravili zopár tipov.
Neúmerne vysoká cena nehnuteľnosti
Ani dokonale upravená nehnuteľnosť a jej nádherné fotografie nemusí ešte znamenať úspešný predaj nehnuteľnosti. Pokiaľ bude cena neúmerne vysoká, len ťažko nájdete kupca, ktorý ju kúpi. Spoliehať sa na to, že veď sa určite niekto taký nájde, sa veru určite nedá. V tom prípade sa vám ľahko môže stať, že nehnuteľnosť budete inzerovať donekonečna.
Kupujúceho totiž nezaujíma, že ste ju kúpili za drahšie, alebo že potrebujete určitú čiastku na splatenie svojich dlhov. Je na opačnej strane záujmu – chce kúpiť nehnuteľnosť za čo najvýhodnejšiu cenu. Pokiaľ sa mu bude zdať tá vaša veľmi drahá, poobzerá sa po inej za prijateľnejšiu cenu.
Dôvody pre zníženie ceny nehnuteľnosti
Kedy je teda treba začať uvažovať nad znížením ceny nehnuteľnosti? Vo všeobecnosti k tomu vedú predávajúceho objektívne a osobné dôvody.
Nehnuteľnosť sa nepredáva podľa očakávania
„Ak sa do dvoch týždňov neuskutoční ani jedna obhliadka, ba ani jedna reakcia na vašu ponuku, je na mieste uvažovať nad znížením ceny“
V prvom rade je načase znížiť cenu nehnuteľnosti vtedy, ak sa nepredáva podľa očakávania. V zásade platí, že ak sa do dvoch týždňov neuskutoční ani jedna obhliadka, ba ani jedna reakcia na vašu ponuku, je na mieste uvažovať nad znížením ceny.
Samozrejme v tom prípade treba preveriť aj to, či je predaj vedený správne. Skontrolujte svoju inzerciu, rovnako či je fotodokumentácia správna a tiež či nie sú uvedené nesprávne kontaktné údaje. Potom požiadajte svojho realitného makléra o štatistiku záujmov o ponuku. Ak nenájdete žiadnu chybu, tak problém je evidentne v cene. Treba ju znížiť.
Problémová nehnuteľnosť
Ďalším dôvodom je, ak sa nedá ručiť – nehnuteľnosť nie je vhodná pre financovanie prostredníctvom hypotéky. A to môže byť pre väčšinu kupujúcich veľký problém, čiže sa tým rapídne znižuje okruh potenciálnych záujemcov.
Kedy môže nastať takáto situácia? Napríklad ak je nehnuteľnosť v exekúcii alebo je zaťažená vecnými bremenami, prípadne pôžičkami od nebankových subjektov. Rovnako stačí, ak nie sú splnené niektoré podmienky banky.
Záležitosť je chúlostivá najmä v prípade predaja rodinných domov. Tu si preto radšej treba dopredu zistiť, či banka akceptuje dom a pozemky za týmto účelom. Problém môže nastať aj v prípade, keď nemáte doriešený prístup na pozemok, alebo ak pozemky nie sú v tom správnom registri. Preto sa takéto nehnuteľnosti vždy predávajú za nižšie ceny.
Neskúsený realitný maklér
A v neposlednom môže problém nastať pri výbere realitného makléra. Napríklad ak ste si náhodou vybrali takého, čo bez rozmyslu a kritického zhodnotenia nehnuteľnosti akceptuje predstavu nadhodnotenej ceny. Avšak realitný maklér musí v prvom rade predávajúcemu odporučiť takú cenu, ktorá zodpovedá v danom čase lokálnemu realitnému trhu a štatistikám posledných predajov podobných nehnuteľností.
Príliš vysoká cena nehnuteľnosti
Prirodzene, najčastejšie sa cena nehnuteľnosti znižuje, ak je cena umelo nadhodnotená, čiže ak ju predávajúci správne neodhadne. Samozrejme z dôvodu, že chce zarobiť čo najviac, bez ohľadu na reálny stav bytu či domu a lokálneho realitného trhu. Často sa ľudia spoliehajú na to, že veď sa raz časom niekto objaví, kto ju za tú cenu kúpi. No žiaľ, väčšinou ide o omyl.
Už na začiatku predaja preto treba nadstaviť zodpovedajúcu cenu a to na základe znalostí o lokálnom realitnom trhu. A práve to je dôvod nájsť si dobrú realitnú kanceláriu, ktorá by mala týmito informáciami disponovať. Totiž stanovenie nereálne vysokej ceny môže samotný predaj na dlhý čas zhatiť. Na druhej strane treba zároveň pamätať na to, že v samotnom procese predaja by sa cena mala znižovať maximálne raz alebo dva krát.
Zadĺženie predávajúceho a nútený predaj
Ďalším dôvodom, ktorý je zároveň jeden z najvážnejších, sú dlhy predávajúceho. To obyčajne vedie k nútenému predaju. Predávajúci sa preto dostáva do časového tlaku, ak chce nehnuteľnosť predať ešte vo svojej réžii a vyhnúť sa tak hrozbe dražby. No rýchly predaj zároveň znamená aj nutnosť zníženia ceny, niekedy až na minimum. Nie je teda čas, aby si predávajúci mohol medzi potenciálnymi záujemcami vyberať a výraznejšie šponovať cenu smerom nahor. S každým priblížením sa k termínu dražby sa totiž riziko stále viac a viac zvyšuje.
Vyžadovanie hotovostnej platby
V neposlednom rade je tu situácia, kedy predávajúci vyžaduje iba hotovostnú platbu. Hotovostných kupujúcich je ale dnes žalostne málo. A ešte menej je takých, čo sú ochotní platiť premrštenú cenu. Je preto logické, že sa v tomto prípade cena nehnuteľnosti spravidla znižuje. Avšak je nutné tiež pamätať na to, že ak je cena až podozrivo nízka, tak to môže vyvolať dojem nekvalitnej nehnuteľnosti, čo v konečnom dôsledku povedie k jej sťaženému predaju.
obrázky: unsplash.com
Nechajte si poradiť od našich skúsených realitných maklérov v Košiciach