Podnájom alebo vlastné bývanie? Čo zvoliť?

Prenájom alebo vlastné bývanie

V súčasnej dobe je zabezpečenie si vlastného bývania problémové pre mnohých mladých ľudí. Veľmi často si z bánk berú hypotéky práve tí, ktorí predtým platili nájom, no po čase sa rozhodli pre platenie si vlastného bývania.

Problémom sa však stávajú kritériá, na základe ktorých banky tieto hypotéky uvoľňujú. Tie sa vo veľkej miere sprísnili. Pre mnohé mladé  rodiny je tak vidina vlastného bývania iba snom a musia si platiť podnájom. No každá minca má dve strany. Nájomné či vlastné bývanie, aj jedno aj druhé má svoje pre a proti. Aj o tom si povieme v našom článku.

Platiť si podnájom alebo mať vlastné bývanie? Určite si mnohí z nás túto otázku aspoň raz za život položili alebo ešte len položí. Situácia na trhu s nehnuteľnosťami sa často mení a tak odpoveď na túto otázku nemusí byť vôbec jednoduchá. Ako sa teda správne rozhodnúť? V prvom rade treba zohľadniť nasledovné sociálne a finančné aspekty bývania.

Prečo sa rozhodnúť pre vlastné bývanie

Vlastné bývanie

Ceny za prenájom sa líšia podľa lokality, hodnoty nehnuteľnosti, od možností na prácu a všeobecných podmienok kvality bývania. To isté však platí aj pre kúpnu cenu bytu či domu. Čo je však finančne výhodnejšie? Pri hľadaní odpovede treba zvažovať viaceré faktory.

Pochopiteľne, pre väčšinu je lákavejšie vlastné bývanie. Dokonca v dnešnej dobe nízkych úrokových sadzieb na hypotékach je často aj výhodnejšie. No ako prvé by ste si mali v pokoji spočítať, akú hypotéku si vlastne budete môcť dovoliť. Oplatí sa?

„Mesačný nájom v prípade podnájmu porovnajte s mesačnou splátkou hypotéky, energiami a ďalšími mesačnými nákladmi.“

Ak vám vyjde menšie číslo v prípade vlastného bývania, nie je nad čím váhať. Treba myslieť samozrejme aj na to, že po splatení hypotéky na vás čaká majetok v osobnom vlastníctve. Ten potom môžete predať alebo prenajímať, z čoho v konečnom dôsledku získate nemalé peniaze. Kúpu bytu môžete tiež považovať za akúsi investíciu do dôchodku alebo ako pasívny príjem, ak sa rozhodnete nehnuteľnosť prenajímať.

Prečo sa rozhodnúť pre podnájom

Bývať v podnájme

Naproti tomu aj podnájom má svoje vlastné finančné výhody. No tie sú samozrejme menšie ako v prípade vlastnej nehnuteľnosti. Avšak pokiaľ ste vetroplach a milujete nezávislosť, tak oceníte práve tie. Hlavne skutočnosť, že pri prenájme sa nemusíte starať o dane a poplatky, ktoré sa týkajú vlastníkov nehnuteľností (napríklad daň z bytov a nebytových priestorov v bytovom dome, poplatky za dažďovú vodu…). Rovnako ušetríte na poisteniach (hlavne poistenie stavby) alebo nemusíte investovať do väčších opráv nehnuteľnosti (samozrejme pokiaľ sa nestanú vašou vinou, čo ale musí byť ošetrené v nájomnej zmluve).

Pri kúpe vlastnej nehnuteľnosti navyše existujú aj isté riziká. A tie sú opäť spojené predovšetkým s hypotékou. Najväčším strašiakom je, že hypotéka je a bude pre vás záväzkom, na ktorý musíte pamätať aj v tých najťažších životných situáciách. K neistote tu tiež prispieva fixačná doba, ktorou vám banka zaručuje rovnaké podmienky, za akých ste si úver na začiatku brali. Na dobu napr. 1, 3 alebo 5 rokov teda banka nemôže zvýšiť úrokovú sadzbu. Avšak výšku budúcich úrokov nevie nikto dopredu odhadnúť. Po tejto dobe môžu byť nižšie, no v súčasnosti je skôr pravdepodobný opačný trend, čo na pokoji v duši určite nepridá.

Flexibilita

Prenájom síce znamená, že nemáte svoj vlastný byt či dom, no ste voľný a neviazaný na povinnosti, ktoré vyplývajú z vlastníctva nehnuteľnosti. V podstate sa môžete kedykoľvek zbaliť a odísť za lepšou prácou alebo si nájsť lepšiu lokalitu či väčšie bývanie. Rovnako nie ste odkázaní znášať náhle a nepríjemné zmeny v susedstve. Veď to poznáte. Aj susedská idylka môže veľmi rýchlo skončiť. A hlavne, pri nečakaných závažných udalostiach sa na mesačných poplatkoch ľahšie dohodnete s prenajímateľom, ako s bankou. Banka vám poskytne maximálne tak jeden alebo dva odklady, a nič viac. Omeškané splátky preto môžu znamenať veľký existenčný problém.

Právna ochrana

Najväčšou výhodou pri prenájme je, že ste pomerne slušne právne chránení. Ak napríklad po vašom upozornení prenajímateľ nezrealizuje nutné opravy a nedostatky, ktoré vám znepríjemňujú bývanie, máte nárok na zľavu z nájomného. Samozrejme to platí aj v prípade, ak by hrozilo, že nehnuteľnosť nebudete môcť užívať v takom rozsahu, na akom ste sa pri podpise zmluvy dohodli. Tá by samozrejme mala byť písomná. Hlavne kvôli ďalšej veľmi dôležitej skutočnosti. A síce, že v prípade smrti nájomcu prenájom zo zákona prechádza na jeho deti, vnukov, rodičov, súrodencov… Jedinou vážnejšou podmienkou je, že s ním v čase jeho smrti musia žiť v spoločnej domácnosti a nemôžu mať vlastný byt.

Záver

Ako vidno, nájsť odpoveď na otázku čo je výhodnejšie, či vlastné bývanie alebo podnájom, nie je jednoduché. Závisí to najmä na tom, čo komu viac vyhovuje a aké sú jeho životné priority. Ak napríklad plánujete deti a rodinu, tak je to jednoznačne vlastné bývanie. Ak ste srdcom dobrodruh a neviete kam vás vietor najbližšie zaveje, tak ideálnou voľbou bude podnájom. Tiež faktom zostáva, že nikto dopredu nedokáže predpovedať budúcnosť. Preto to, čo je výhodnejšie dnes, už zajtra nemusí byť a opačne.

obrázky: unsplash.com

Pre kúpu či prenájom nehnuteľnosti, oslovte našu realitnú kanceláriu v Košiciach.

Compare listings

Compare