Kúpa pozemku – ako postupovať

Predaj pozemku - postup

Ak si chcete postaviť dom či chatu, potrebujete stavebný pozemok. No žiaľ vysoký záujem o pozemky nahráva aj takým majiteľom, ktorí vlastnia pozemky s nejakou chybou. Alebo ide priamo o špekulantov. Je preto zvlášť dôležité myslieť na bezpečnosť, dobre si premyslieť jednotlivé kroky, ako prebieha kúpa pozemku a neskôr si všetky získané informácie od predajcu dôkladne preveriť. Pokiaľ si nedáte pozor, veľmi ľahko sa môže stať, že skončíte bez peňazí a s pozemkom, na ktorom sa napokon nebude dať stavať. Ako tomu predísť si povieme v našom článku, kde rozoberieme postup kúpy pozemku krok za krokom.

 

Výber lokality pozemku

Pochopiteľne, prvý bod postupu je zamyslenie sa nad výberom lokality, v ktorej si postavíte svoje vysnívané bývanie. No nie vždy to musí ísť bez problémov, preto aj pri výbere lokality treba určité náležitosti premyslieť. A tiež si treba pre predávajúceho pripraviť zopár otázok. Akých?

 

Kúpa pozemku - kroky

 

Výber miesta pozemku na stavanie je zvlášť dôležitý. Pamätajte na to, že ide o miesto, kde plánujete prežiť zvyšok života alebo aspoň jeho časť. Lokalitu preto treba vybrať tak, aby vám čo najviac vyhovovala. Nezaškodí sa aj popýtať na susedov, pretože ako vieme, narušené susedské vzťahy vedia komfort bývania riadne narušiť.

 

List vlastníctva

Ďalší dôležitý bod pri kúpe pozemku, keď ste už v kontakte s jeho majiteľom, je: pýtajte si list vlastníctva. V ňom  sa dozviete základné informácie o vlastníkovi a či sú na pozemku nejaké ťarchy alebo vecné bremená. Rovnako si skontrolujte, či ide o pozemok registrovaný ako „C“ alebo „E“.

Vysvetlenie, čo vlastne tieto značky znamenajú je pomerne komplikované, súvisí to s historickým zanášaním pozemkov do katastrálnych máp. Potrebné je najmä vedieť, že je lepšie ak je pozemok registrovaný ako „C“, pretože pozemkom registrovaným ako „E“ sa nedá banke ručiť.

Z listu vlastníctva sa tiež dozviete, o aký charakter pozemku ide. Orná pôda totiž znamená problém, tu len ťažko niečo postavíte. V tom prípade budete musieť pôdu najskôr vyňať z pôdneho fondu, a to sa nie vždy dá.

 

Katastrálna mapa pozemku

Od majiteľa pozemku si tiež vypýtajte kópiu z katastrálnej mapy. Tu vyčítate napríklad veľkosť a tvar pozemku, prípadne si môžete skontrolovať aj prístup naň. Ak ju vlastník nemá, obráťte sa na príslušný katastrálny úrad. Je dôležitá, pretože z nej sa ďalej dozviete informácie i o prípadných terénnych nerovnostiach, čo sú zase dôležité informácie pre projektanta budúcej stavby.

Ďalšou dôležitou informáciou je, že šírka pozemku by nemala byť menšia ako 15 m. Pamätajte, že treba dodržiavať aj zákonné ustanovenia o minimálnych vzdialenostiach pri stavbe rodinného domu – min. 7 m od susednej stavby, 3 m od cesty a 2 m od hranice pozemku. A veľkosť pozemku pre rodinný dom by mala byť aspoň 500 m2.

 

Inžinierske siete

Pochopiteľne, pre stavbu na pozemku sú veľmi dôležité inžinierske siete. To, že na pozemku stojí dom však nemusí znamenať, že vám budú vyhovovať, alebo že sa dajú zmeniť či upraviť podľa vašich potrieb. Preto je dôležité sa na inžinierske siete opýtať vlastníka pozemku a informácie si následne overiť na príslušnom stavebnom úrade.

 

Kúpa stavebného pozemku

 

Rovnako je rozumné pýtať sa na geologický posudok na výstavbu domu. Je to dôležité najmä v prípade rozostavanej stavby na pozemku, dozviete sa tu informácie o podloží, výške spodných vôd, možných zosuvoch pôdy ako aj o množstve nebezpečného pôdneho radónu.

 

Ďalšie informácie o pozemku

Kupovanie pozemku nie je práve najlacnejšia záležitosť, preto pokiaľ sa chcete vyhnúť budúcim možným nepríjemnostiam, treba si všetky informácie overiť. Spoľahnúť sa na slová vlastníka pozemku rozhodne nestačí. Kde sa obrátiť? Jednoznačne vašou provou voľbou by mal byť príslušný katastrálny úrad. A ďalšou potom stavebný úrad.

Čo sa týka katastra, tak nemusíte ani merať cestu na úrad. Všetky potrebné informácie sa dajú overiť na stránke katasterportal.sk. Tu si dokážete overiť základné informácie o vlastníkovi – všeobecné údaje, či ide o úplné alebo čiastočné vlastníctvo, číslo parcely, charakter pozemku, ťarchy, bremená… Pochopiteľne pokiaľ sa ukážu pri vašom prieskume nezrovnalosti, tak odporúčame navštíviť katastrálny úrad osobne.

Na stavebnom úrade si zase zistíte, či a za akých podmienok je možné na predmetnom pozemku stavať. To je to hlavné, čo by vás malo zaujímať. Zároveň si tu môžete overiť informácie, ktoré ste vyčítali z mapy pozemku. A na čo ďalšie by ste sa mali spýtať? Napríklad by ste mali vedieť, či na pozemku nie sú nejaké stavebné obmedzenia – ochranné pásmo (blízkosť železnice, vedenie vysokého napätia, blízkosť cesty alebo lesa…). Alebo či je potrebné dodržať maximálnu zastavanosť pozemku. Tiež si tu dokážete overiť údaje o tom, či je v okolí pozemku plánovaná nejaká výstavba v réžii obce, alebo aké parametre musí spĺňať vaša stavba – tvar strechy, veľkosť… A pochopiteľne tu dostanete informácie o inžinierskych sieťach na i v okolí pozemku.

 

Podložie a geologický prieskum pozemku

V neposlednom rade pri kúpe pozemku nastáva problematika geologického a radónového prieskumu. V tomto prípade sú užitočným zdrojom informácií aj susedia v okolí pozemku, ktorí si celým procesom stavby (najlepšie novostavbou) už prešli. Ich informácie v tomto smere sú totiž smerodajné pre celú lokalitu.

Radónové riziko zo zdravotných dôvodov neradno podceniť. A určite sú cenné informácie aj o tom, ako to je s prípadnými záplavami v oblasti alebo či nehrozí zosuv pôdy. Všetko ide o dôležité údaje, od ktorých sa potom následne odvíja poistná zmluva. Tú napríklad budete potrebovať ak plánujete stavať prostredníctvom hypotéky.
obrázky: unsplash.com

 

Potrebujete pomoc s kúpou pozemku v Košiciach a okolí? Ozvite sa našej realitnej kancelárii.

[vc_btn title=“KONTAKTUJTE NÁS“ style=“flat“ color=“green“ size=“lg“ align=“center“ css=“.vc_custom_1582535501708{padding-bottom: 15px !important;}“ link=“url:https%3A%2F%2Famazonreality.sk%2Fkontakt%2F|title:Kontakt||“]

Compare listings

Compare