Na čo si dať pozor pri kúpe pozemku

Kúpa stavebného pozemku - na čo si dať pozor

Kupovanie pozemku nie je jednoduchá záležitosť. Číha na vás niekoľko nástrah, na ktoré si treba dať pozor. Zanedbanie niektorých rád, ktoré si povieme v našom článku, môže mať totiž za následok, že nezískate práve to, čo ste si pôvodne predstavovali. V tom lepšom prípade.

 

V horšom sa môže stať aj to, že prídete o peniaze. Pozreli sme sa teda na kúpu stavebného pozemku, ale aj poľnohospodárskeho a jeho úskalia. Aké problémy vás môžu postretnúť na ceste za kúpou pozemku?

 

Dá sa na pozemku vôbec stavať?

Určite nie je pre nikoho novinkou, že nie každý pozemok je vhodný na stavanie. Preto ide o kľúčovú informáciu, ktorá by vás mala zaujímať ako prvá. Pokiaľ sa na pozemku nedá stavať, tak si nepomôžete. Napríklad stačí aby bol pozemok v ochrannom pásme alebo cezeň viedlo nejaké potrubie v rámci inžinierskej siete obce. V tom prípade vám tam len ťažko dovolia kopať. A kde nemôžete vykopať základy, nemôže stáť ani dom.

Nanešťastie sa však niekedy stáva, že vám to akosi majiteľ pozemku „zabudne“ povedať. Preto je len na vás si túto základnú informáciu overiť. A kde? Najlepšie na miestnom stavebnom úrade, kde si treba dať žiadosť, pričom odpoveď by mala prísť do 30 pracovných dní. Možno pre niekoho dlhá doba, no rozhodne sa oplatí počkať. Dostanete aspoň jasnú a definitívnu odpoveď, či sa na vami vybranom pozemku dá stavať. A to je základ všetkého.

 

Čo je najväčším problémom pri hypotéke?

Pochopiteľne, len málokto si môže dovoliť kupovať stavebný pozemok za hotové. Väčšina kupujúcich chce riešiť kúpu pozemku cez hypotéku. A tu môže nastať ďalší problém. Aký?

Nuž, veľa ľudí sa dá nachytať, alebo nevenuje pozornosť takej „maličkosti“ ako je evidencia parcely na liste vlastníctva. Tu môžu byť totiž dve možnosti. Buď je parcela registrovaná ako „C“ alebo ako „E“. V prvom prípade je všetko v poriadku. No ak je parcela registrovaná ako „E“ tak to znamená, že tu nie je možné vydať stavebné povolenie. A preto pochopiteľne môžete zabudnúť aj na hypotéku. Preto ako druhý krok si dobre skontrolujte list vlastníctva a dajte pozor na to, aby parcela bola registrovaná ako „C“.

 

Inžinierske siete

Žiaden stavebný pozemok sa nezaobíde bez inžinierskych sietí – voda, elektrina, plyn. To všetko bude tvoriť základnú energetickú výbavu vašej budúcej domácnosti.  Voda je samozrejme vhodná aj v prípade poľnohospodárskeho pozemku. Samozrejme, nemožno zabudnúť ani na kanalizáciu.

Čomu sa vyvarovať pri kúpe pozemkuKúpa pozemku

 

Najlepším riešením je, ak sú inžinierske siete umiestnené priamo na hranici pozemku. Aspoň elektrická energia a voda. Kanalizácia sa dá riešiť aj domácou čističkou odpadových vôd. Preto si dobre zistite, ako to je s inžinierskymi sieťami na pozemku. Informácie vyčítate napríklad aj z mapy pozemku, alebo vám ich poskytnú na príslušnom stavebnom úrade.

 

Prístupová cesta

Ani prístup na pozemok neradno podceniť. Hlavne v obciach sa často stáva, že si sused osobuje prístupovú cestu. Tento prípad je veľmi častý, ak je váš pozemok niekde v strede a z každej strany prilieha nejaký sused.

Zo zákona síce máte nárok na prístupovú cestu a sused vám to musí umožniť, no v praxi sú aj tak okolo toho časté ťahanice. Hlavne v prípade nedobrých susedských vzťahov. Aby ste sa tomu vyhli, je dobré si dopredu overiť, či prístup na váš pozemok bude viesť cez súkromnú parcelu alebo verejnú komunikáciu. Ak áno, zistite si, kto je vlastníkom tej parcely a ako je prístup na váš pozemok právne ošetrený.

 

Lokalita pozemku

Väčšina z vás už má samozrejme jasnú predstavu o pozemku dávno predtým, ako sa rozbehne kúpno-predajný proces. No i tu striehnu rôzne nástrahy, na ktoré sa často zabúda. Napríklad by sa mohlo stať, že predmetný pozemok patrí do chránenej krajinnej oblasti alebo pamiatkovej rezervácie.

Lokalita pozemku - problémy pri kúpe pozemku

 

Tiež niekedy hrozí, že sa práve v blízkosti vášho pozemku plánuje výstavba v réžii obce, alebo na pozemku treba dodržať nariadenú maximálnu zastavanosť. Na zmienené otázky vám opäť dá najlepšie odpovede príslušný stavebný úrad. Rovnako je užitočné skontrolovať územný plán obce. Veľa ich nájdete aj online na web stránke www.uzemneplany.sk. V súvislosti s lokalitou by ste však mali myslieť aj na ďalšie faktory, ako sú napríklad občianska vybavenosť, hluk okolia, susedia a podobne.

 

Hrozia na pozemku záplavy?

Žiaľ na Slovensku sú záplavy stále pomerne časté. V súčasnosti sú už síce na mnohých miestach a obciach vykonané protipovodňové opatrenia, no tie často nestačia. Hrozí niečo také aj na vašom pozemku? Ako to zistiť? Najlepšie z povodňových máp, ktoré je možné nájsť na webstránke Ministerstva životného prostredia. Tiež tu treba vziať do úvahy skutočnosť, že ak sa vaša parcela nachádza v rizikovej oblasti, budete mať pravdepodobne problém s poistením nehnuteľnosti.

 

Je možné na pozemku stavať bez obmedzení?

Každý z nás by chcel mať rodinný dom presne podľa svojho vkusu alebo najnovších trendov. No nie vždy je to možné. Niekde existujú napríklad výškové obmedzenia, alebo dokonca priamo pri predmetnom pozemku existujú povolené len určité rozmery budúcej nehnuteľnosti. Rovnako vás môže prekvapiť aj povolený tvar strechy a podobne.

Preto si dobre ujasnite nasledovné otázky: Aký veľký dom staviate? Do akej výšky plánujete dom postaviť? Akú bude mať šírku? Na niektorých pozemkoch sú totiž často povolené len určité rozmery. Je preto užitočné prečítať si aj územno plánovaciu informáciu, tzv. UPI. Tá je dôležitá pre každého, kto zvažuje kúpu konkrétneho pozemku za konkrétnym účelom. Budete si na istom, či sa váš stavebný projekt dá na predmetnom pozemku realizovať. Týmito informáciami by mal disponovať aj majiteľ pozemku.

obrázky: pexels.com

 

Potrebujete pomoc s kúpou pozemku v Košiciach a okolí? Ozvite sa našej realitnej kancelárii.

[vc_btn title=“KONTAKTUJTE NÁS“ style=“flat“ color=“green“ size=“lg“ align=“center“ css=“.vc_custom_1582535501708{padding-bottom: 15px !important;}“ link=“url:https%3A%2F%2Famazonreality.sk%2Fkontakt%2F|title:Kontakt||“]

Compare listings

Compare