Ako predať byt bez realitnej kancelárie

Predaj bytu bez realitky

Využitie služieb realitnej kancelárie vám síce zníži výšku príjmu za predanú nehnuteľnosť, ale je jednoduché, pohodlné a najmä spoľahlivé. Môžete sa spoľahnúť na to, že váš byt bude inzerovaný na stránkach, ktoré denne navštívi niekoľko stoviek záujemcov o nové bývanie. Najmä sa ale nemusíte obávať podvodu zo strany kupujúceho či straty svojich finančných prostriedkov.

Napriek tomu sa mnoho ľudí i firiem, ktorí chcú predať nehnuteľnosť snaží ušetriť províziu, ktorú realitná kancelária za svoje služby poberá, a predať byt svojimi vlastnými silami. Aká je cesta pri predaní bytu na vlastnú päsť?

 

1. Upracte a zrenovujte

Tento bod by mohol byť kľudne „nultý“, keďže upratať a zrenovovať by bolo potrebné aj pri predaji bytu cez realitnú kanceláriu. V skutočnosti ale platí, že keď predávate byt na vlastnú päsť, dáte si na tom viac záležať, zatiaľ čo pri predaji cez realitnú kanceláriu, sa spoliehate na ich schopnosti, šikovné komunikačné zručenosti a skúsenosti realitného makléra.

Pred tým, ako sa teda pustíte do predaja by ste mali dať byt do stavu, ktorý bude pre budúcich záujemcov lákavý. Vymeňte poškodené časti, upracte a vyhoďte nepotrebné, zbytočné a nefungujúce veci a zariadenie, ktoré znižujú kredit vášho bytu.

Upratovanie bytu pred predajom

 

2. Fotky a inzercia

Verte či neverte, o tom, či bude pre prípadných záujemcov váš byt atraktívny, rozhodujú najmä fotografie, ktoré prikladáte k inzerátu. Použite kvalitný fotoaparát alebo v dnešnej dobe kľudne kvalitný smartfón pre tvorbu fotografií a foťte tak, aby ste zachytili to podstatné. Ak nestihnete cez deň, určite to neodkladajte na večer, kedy byt nebude pekne vysvietený prirodzeným svetlom.

Inzerát má popisovať výhody vášho bývania, ale popisovať aj reálne bývanie v danej nehnuteľnosti, lokalite, či prítomné možnosti. Takýto inzerát s kvalitnými fotkami je potrebné inzerovať na realitných portáloch.

 

3. Odpovedanie na dopyty záujemcov

Nezabúdajte, že vložením inzercie na realitné portály sa to nekončí, ale ešte iba začína : ). Na dopyty záujemcov budete musieť odpovedať často v pracovnom čase, večer pred spaním, ale aj počas obeda a hocikedy, keď sa vám to bude najmenej hodiť.

Na prvý pohľad to nie je taká náročná aktivita, ale keď sa predaj bytu predĺži na niekoľko týždňov či mesiacov, môže vám to zobrať veľa drahocenného času, energie a potrebného súkromia. Najmä keď nepatríte medzi ľudí, ktorým mobil  bežne vyzváňa 5-krát za hodinu. Takto totiž pracuje realitná kancelária, ktorá rovnako ako vy pri samopredaji, sa snaží urobiť maximum preto, aby sa byt predal.

 

3. Prehliadky

Rátajte s tým, že prehliadky budú absolvovať nielen ľudia, ktorí budú mať vážny záujem, ale aj takí, ktorí vašej nehnuteľnosti dajú iba pár mizivých percent. Veľa je tiež takých, ktorí sa chcú len zoznámiť s nehnuteľnosťami na trhu pre kúpenie nehnuteľnosti niekedy v ďalšej budúcnosti.

Dohodnutie prehliadok rovnako obstaráva realitný maklér, ktorý ma k dispozícii časové okná a môže sa svojim klientom prispôsobiť.

Ak máte klasickú prácu na plný úväzok, zrejme bude pre vás náročné aj načasovanie obhliadok. Je dôležité sa prispôsobiť kupujúcemu, pretože niektorý vážny záujemca je možno vo vašom meste len do podvečera, iný večer pracuje, stará sa o niekoho v rodine a podobne.

Aj v tomto prípade je využitie realitnej kancelárie veľkou výhodou, pretože makléri vedia flexibilne reagovať na časové požiadavky potenciálnych kupcov.

Ako rpedať byt bez realitnej kancelárie

 

4. Rezervačná zmluva

Ak ste našli pre svoj byt budúceho majiteľa, ešte ani zďaleka nie ste na konci celého procesu. Prvým krokom k predaju je rezervačná zmluva, ktorá obsahuje náležitosti ako definovanie celého objektu, zariadenia nehnuteľnosti, stavu nehnuteľnosti, vyplatenie zálohy, návrh kúpnej ceny a iné.

Zmluva musí byť vypracovaná podľa právnych náležitostí, čiže vám pribudnú náklady na právnika. Opäť opakujeme, že jednoduchým prepísaním vzoru rezervačnej zmluvy z internetu riskujete, že sa stanete obeťou podvodu, kedy niekto využije diery vašej zmluvy pripravenej bez právnika.

 

5. Kúpna zmluva a záložná zmluva pri hypotékach

Predaj bytu sa riadi ďalšími zmluvami, ktoré presne definujú prechod vlastníctva bytu z predávajúceho na kupujúceho. Platí to isté, čo sme písali pri rezervačnej zmluve, avšak tu je to ešte podstatne dôležitejšie, vzhľadom na to, že tieto zmluvy majú ešte významnejší charakter.

Čiže takisto budete musieť požiadať o pomoc právnikov, ktorí sa vystavením daných zmluv riadia a máte tak istotu, že zmluvy budú právne nenapadnuteľné.

Zmluvy pre predaj bytu bez realitky

 

Záver – predaj bytu bez realitnej kancelárie

Keď sa na predaj bytu pozriete komplexne, z viacerých hľadísk, ktoré sme dnes opísali, je určite rozumnejším riešením pri predaji bytu poprosiť o pomoc realitnú kanceláriu.

V prípade, že svoju dôveru vložíte do rúk realitným maklérom, máte istotu, že predaj prebehne podľa vašich očakávaní, nemusíte si lámať hlavu so zmluvami a ušetrí vám to veľké množstvo času. Predaj prostredníctvom realitnej kancelárie je teda jednoduchší a pohodlnejší.

Možno vám napadnú aj prípady, kedy sa za realitnú kanceláriu vydával podvodník. Z toho dôvodu si vyberte iba realitnú kanceláriu so skúsenosťami, ktorá nesídli niekde v byte a komunikuje s vami veľmi otvorene. Samozrejme, nezabúdajte si preveriť ich referencie na internete, prípadne v zozname realitných maklérov.

obrázky: Pexels.com

 

Ak predsa len hľadáte odborníka, naša realitná kancelária v Košiciach vám rada pomôže.

[vc_btn title=“KONTAKTUJTE NÁS“ style=“flat“ color=“green“ size=“lg“ align=“center“ i_icon_fontawesome=“fa fa-angle-double-right“ add_icon=“true“ link=“url:https%3A%2F%2Famazonreality.sk%2Fkontakt%2F|||“]

 

Compare listings

Compare