* Aktualizované 10.11.2021
Ekonomická situácia vo svete zažila vplyvom koronavírusu COVID-19 rôzne šoky. Realitný trh na Slovensku však doposiaľ na to doplatil iba mierne. Veľa ľudí sa preto pýta, či sa tento stav premietne do cien nehnuteľností po koronakríze, keď epidémia koronavírusu skončí. Zatiaľ sa síce nevie, kedy koronavírus prestane predstavovať hrozbu, no už teraz je možné aspoň sčasti predpovedať budúci vývoj cien bytov a domov v roku 2022 či 2023. V článku si o tom povieme niekoľko úvah.
Mnohé odvetvia slovenskej ekonomiky museli čeliť tvrdým opatreniam v súvislosti s pandémiou koronavírusu. Všetci sme prežívali to, čo ešte nikdy predtým. Zamestnávatelia aj zamestnanci sa museli prispôsobiť novým podmienkam, čo výrazne mohlo skomplikovať ich prácu. Ani realitný trh nie je výnimkou.
Situácia predtým a počas korona krízy 2020 a 2021
Už po odznení poslednej ekonomickej krízy z roku 2008 sme si dlhodobo zvykli na kontinuálny rast cien nehnuteľností. Dokonca v posledných rokoch išlo o rekordne rýchly rast. A to najmä z dôvodov nízkych úrokov hypotekárnych úverov poskytovaných bankami a výrazne vyššieho dopytu, ktorý prevyšoval ponuku.
Momentálne nie je predpoklad, že by na trhu pribudol tak veľký počet nehnuteľností, ktorý by vyrovnal dopyt s ponukou. Ak teda po kríze spôsobenej pandémiou koronavírusu klesnú ceny nehnuteľností, tak určite nie z tohto dôvodu. Vďaka zastaveniu ekonomiky a ďalším následkom totiž dochádza k predlžovaniu plánovanej výstavby, či odkladom niektorých realitných projektov. Niektorí dodávatelia stavebného materiálu majú tiež problém s nedostatkom pracovnej sily. Je vysoko pravdepodobné, že v blízkej budúcnosti bude dochádzať aj k omeškaniu dodávok stavebného materiálu.
Dočasný pokles cien?
Niektorí realitní odborníci zastávajú názor, že korona kríza v roku 2020 a 2021 môže spôsobiť iba dočasný pokles ceny nehnuteľností. Ako dôvod uvádzajú, že realitný trh je na takúto situáciu uspôsobený a podobné situácie zažíva viackrát do roka. Napríklad v prípade dovoleniek, nepriaznivého počasia, či tuhých zím. To všetko má na realitný trh podobný vplyv ako súčasná situácia s koronavírusom – spomaľovanie rastu ponuky nehnuteľností.
Spomalí sa rast cien nehnuteľností?
Na druhej strane je potrebné sa pozerať najmä na vývoj dopytu po nehnuteľnostiach. Je možné, že dopyt bude v blízkej budúcnosti klesať. A to hlavne z dôvodu zníženia dostupných financií a hypoték pre financovanie kúpy nehnuteľnosti.
Rastú tiež ceny energií, predpokladaná je zvýšená inflácia, rast cien spotrebných tovarov. Možný je aj rast cien elektroniky, áut či oblečenia, čo už súvisí viac s ekologickými výzvami.
Ak so zhoršeným stavom rodinných financií sa ľudia uskromnia aj čo sa týka bývania, je pravdepodobné, že dopyt po nehnuteľnostiach klesne a rast cien sa spomalí. Avšak v niektorých lokalitách, ako je Bratislava, sa pokles dopytu vôbec nemusí prejaviť, keďže obyvatelia hlavného mesta majú vo väčšej miere vytvorené finančné rezervy.
Ďalšou vecou je pravdepodobné zdražovanie hypotekárnych úverov a ďalšie sprísňovanie podmienok ich poskytovania. To všetko bude mať vplyv na zníženie dopytu po nehnuteľnostiach.
Situácia na realitnom trhu koncom roka 2021
Aktuálna situácia je veľmi ťažko predvídateľná. Do úvahy treba brať aj to, že ceny nehnuteľností sa aktuálne v roku 2021 už dostávajú do pásma vysokého rizika a hrozí vznik realitnej bubliny. Keď sme tento článok písali pôvodne v roku 2020, realitná bublina ešte nehrozila. Za rok sa situácia rázne zmenila a aj napriek predpokladom odborníkov o stagnácii cien sa ceny naďalej zvyšovali.
Nákupné správanie ľudí v oblasti nehnuteľností sa zmenilo iba mierne, a to zjednodušene: klesol dopyt po podnájmoch, vo zvýšenie miere vzrástol dopyt po kúpe domov a u mnohých prevláda neistota. Byty aj domy sa však naďalej kupujú, a to za rekordné ceny.
Oplatí sa kúpiť byt či dom počas korona krízy?
Ľudia, ktorí akútne potrebujú riešiť vlastné bývanie a majú stabilnú prácu by nemali čakať na zázračné zníženie cien. Pretože aktuálne nevieme, kde je strop cien a môžeme sa k nemu približvať ešte niekoľko dlhých rokov. Ak ste v tejto situácii a vyhliadnete si svoj vysnívaný byt, nemá zmysel vyčkávať. Prípadne sa zamyslite aspoň nad tým, či môžu existovať iní ľudia v danej lokalite, ktorí by o danú nehnuteľnosť mohli mať záujem.
obrázky: unsplash.com