Kúpa nehnuteľnosti je dôležitá i citlivá záležitosť. Niet sa čomu čudovať, veď ide o veľké peniaze či vysokú hypotéku. Jasné, že na tom chce zarobiť aj protistrana. A preto je rozumnejšie zveriť kúpu nehnuteľnosti skúsenej realitnej kancelárii. Avšak ani tam ešte nemusíte mať vyhrané. Niekedy sa totiž môže stať, že narazíte aj na nepoctivých realitných maklérov a ich prefíkané fígle. Na čo si treba dať pozor? Ako odhaliť tých, ktorí chcú na vašej kúpe zarobiť viac, ako je zdravé? Pripravili sme pre vás niekoľko rád, ako sa nedať nachytať.
Článok nemá za cieľ odradiť od kupovania nehnuteľnosti prostredníctvom realitnej kancelárie, stále platí, že ak sa rozhodnete kupovať na vlastnú päsť iba cez inzerát, hrozia vám veľké riziká. Ľahko sa vám môže stať, že majiteľ, ktorý predáva nehnuteľnosť bez makléra, vám chce niečo zatajiť. Niečo, na čo by skúsený realitný maklér prišiel a ušetril vás tak problémov. Avšak ako to už v živote chodí, aj v realitách sa niekedy vyskytnú profesionáli, ktorí chcú nepoctivo zarobiť. Ako nástroj používajú nasledovné fígle.
Fiktívne ponuky
Najčastejšie používaný trik nečestných maklérov spočíva vo fiktívnej ponuke. Ide o fígeľ starý ako ľudstvo samo, ktorý šikovne využíva ľudskú psychiku. A platí aj v iných oblastiach obchodu. Jednoducho vás osloví nejaká ponuka realitnej kancelárie, zavoláte tam, a dostanete odpoveď, že vaša vytúžená nehnuteľnosť sa práve predala. Toľká škoda…
A práve vtedy nastáva tá správna chvíľa ponúknuť vám inú ponuku, vraj takmer rovnakú, len možno trochu menšiu nehnuteľnosť, trochu drahšiu a v inej lokalite. Šikovný pokus a v správnom čase, ako vám podstrčiť ponuku, ktorá nejde na odbyt. A samozrejme získať vyššiu províziu za predaj. Pozor na také ponuky!
Falošní záujemcovia
Veľmi účinnou nepoctivou pomôckou je aj umné využívanie domnelého časového stresu. Cieľom je klienta dostať do pozície, kedy si myslí, že ak niečo hneď nepodpíše, že mu „výhodnú“ ponuku vyfúkne niekto iný. A to predsa nemožno pripustiť, nie? Veď nie je nič ľahšie, ako si vymyslieť ďalšieho záujemcu, či dokonca záujemcov o váš objekt záujmu.
Dokonca vás to môže prinútiť podpísať zmluvu aj bez prečítania, čo je jedna z najvážnejších chýb, akú môžete urobiť. Ako sa vraví, dôveruj, ale preveruj. No časový stres vám môže túto užitočnú radu vyhnať z hlavy a v danom momente si na ňu ani len nespomeniete. Samozrejme, nikdy nebudete mať istotu, či naozaj neexistuje aj ďalší záujemca. No vždy si môžete dať na misku váh úžitok a riziko z takto rýchlo získanej nehnuteľnosti. A v prípade podozrivého tlačenia na čas zo strany makléra riziko výrazne prevyšuje úžitok.
Lákavá, nízka cena nehnuteľnosti
Tento prípad už hraničí s veľkou drzosťou, pretože ide o do očí bijúce klamstvo už od začiatku, s úmyslom zmanipulovať klienta. Modelová situácia vyzerá asi tak: zavolá vám maklér, že sa mu práve objavila veľmi výhodná ponuka na predaj nehnuteľnosti a povie vám sumu. Suma je výrazne nižšia ako očakávate a tak sa vám v očiach blysne vidina nečakaného zárobku.
Už sa teda neviete dočkať prehliadky. No predstavte si to sklamanie, keď vám počas nej maklér oznámi skutočnú sumu nehnuteľnosti. Sklamanie môže byť niekedy až tak veľké, že zabudnete na opatrnosť a v domnienke, že ponuka je stále výhodná, dáte súhlas k ďalšiemu kroku.
Premyslená postupnosť prehliadok nehnuteľností
Keď budete kupovať nehnuteľnosť, s veľkou pravdepodobnosťou vás neuspokojí iba jedna obhliadka. Bude ich viac. Avšak aj v tomto prípade si treba dať pozor. Nepoctivý realitný maklér si totiž môže postupnosť prehliadok nehnuteľností šikovne naplánovať tak, aby to vyhovovalo jeho zámeru získať čo najväčšiu províziu. Čiže podstrčiť vám čo možno najdrahšiu ponuku a možno aj nie práve výhodnú. Zabije tak dve muchy jednou ranou. Získa na vás po finančnej stránke maximum a zároveň sa zbaví nevýhodnej ponuky.
Ako to funguje? Jednoducho tak, že si maklér dopredu vyberie nehnuteľnosť, ktorú sa vám pokúsi predať. A predchádzajúce prehliadky si prispôsobí tak, že vám bude ponúkať priemerné ponuky, ktoré sa vám nebudú zdať výhodné. Potom príde na rad jeho výber, ktorý sa vám vzhľadom na predchádzajúce málo lákavé ponuky bude javiť ako najlepšia voľba. A fígeľ je na svete.
Stiahnutie a obnovenie ponuky
Pochopiteľne, realitným maklérom sa často stáva, že sa im niektorá nehnuteľnosť dlhšie nepredáva. Čo s tým? Nepoctivý maklér ju jednoducho stiahne z ponuky a neskôr po nejakom čase opäť obnoví. A potom sa tvári, že ide o nehnuteľnosť, ktorá je v ponuke iba krátky čas a vydáva tak ťažko predajnú nehnuteľnosť za horúcu novinku, o ktorú je veľký záujem. Potom tajne dúfa, že táto nepravdivá informácia na niekoho zaberie. Žiaľ, zvyčajne aj áno. Preto pozor aj na tento trik, každá informácia sa dá predsa overiť.
Obrázky: Pexels.com