S určitým vekom prídeme do štádia, kedy je snom každého z nás vlastniť svoje bývanie. Mnoho mladých rodín sa rozhoduje medzi kúpou domu alebo bytu a následne v prípade domu medzi starým domom a jeho rekonštrukciou alebo kúpou nového domu. V mnohých prípadoch to cenovo vychádza narovnako, no jedna aj druhá možnosť má svoje špecifiká a svoje výhody aj riziká. O tom, či sa oplatí kúpiť starý dom si povieme v našom článku.
Základné predpoklady pred kúpou starého domu
Určite budete súhlasiť, že starý dom má svoje čaro a často práve to stojí za rozhodnutím, prečo ho uprednostniť pred novostavbou. No starý dom si bude vyžadovať aj nejaké tie schopnosti a zručnosť. Pokiaľ teda nepatríte k technickým typom, alebo nemáte peňazí nazvyš, tak sa do prestavby starého domu radšej ani nepúšťajte.
A čo konkrétne k tomu treba? Predovšetkým by ste mali mať aspoň základné stavbárske skúsenosti. Tiež by ste mali mať predstavu o tom, čo všetko a akou technológiou chcete zrekonštruovať. A v neposlednom rade by ste sa mali vyznať v stavebných materiáloch, ich výhodách a nevýhodách a cenových reláciách. Všetky náležitosti potrebné k tomu, aby ste si už na začiatku vedeli vypočítať, či sa vám oplatí investovať do staršieho domu, alebo či si radšej nekúpiť novostavbu a mať po problémoch. A aké sú vlastne výhody kúpy staršieho domu?
Výhody starého domu
Starý dom má oproti novostavbe jednoznačne navrch najmä v atmosfére. Každý starý dom má totiž svoje osobité čaro a niečo, čím dokáže kupujúceho zaujať. To je zároveň aj najväčšou výhodou, ktorá osloví hlavne romantické duše.
Rozhodne tiež príde vhod, že pri jeho rozoberaní či búraní získate materiál, ktorý sa dá ďalej využiť. Napríklad drevo zo strechy sa hodí na kúrenie, betón zase môžete využiť pri stavbárskych prácach či už na dome alebo v rámci prerábania záhradky.
Veľkým plusom je tiež fakt, že staré domy sú stabilizované. Je tu istota, že sa nebudú robiť trhliny v stenách. Samozrejme, pokiaľ sa nerozhodnete robiť nadstavbu. V tom prípade bude potrebný znalec, aby situáciu posúdil.
S kúpou starého domu môže súvisieť aj dobrá lokalita podľa vašich predstáv a pekný pozemok. Ide o to, že v prípade lokality a pozemku pri novostavbe máte väčšinou menej možností na výber.
Pokiaľ vami vybraný starý dom stojí uprostred obce, získate ďalšiu výhodu. A síce, že máte istotu, že vaši susedia nemôžu len tak ľahko podľa ľubovôle pri vás niečo pristaviť. Niečo, čo by vám nemuselo vyhovovať. Takže je tu šanca na minimum susedských sporov.
Nevýhody starého domu
Najväčším negatívom je rozmiestnenie miestností, ktoré je dané. Nosné steny samozrejme nie je možné zbúrať a vy si nemôžete rozmiestnenie domu urobiť úplne podľa vašich predstáv. Rozmiestneniu miestností sa teda musíte prispôsobiť vy.
K veľkým negatívam patrí aj skutočnosť, že starý dom už nevyhovuje ani najzákladnejším energetickým normám, čiže je tu predpoklad, že budete mať vyššie účty za kúrenie, ako by ste mali pri novostavbe.
Ani stavebné materiály v starom dome už na tom nie sú najlepšie a sú opotrebené časom. V závislosti na veku sa tu môže prejavovať staroba, čiže bude potrebné ich nahradiť. Tu je dobré si pamätať, že opotrebenie vekom je možné vidieť aj voľným okom, no nie vždy.
K najčastejším problémom starých domov patria napríklad popraskané nosné múry, poškodená strecha, nevyhovujúce okná a dvere, zlá tepelná izolácia, zastaraný elektrický obvod, upchatý komín, opotrebované rúrky na rozvod vody, nerovné podlahy…. No je toho ešte viac, čo vás môže nemilo prekvapiť.
Tu často pomôže iba skúsený odborník, no ale ani on nemusí vždy všetko odhaliť, aj to treba pripočítať k riziku. Je preto veľká pravdepodobnosť, že ak sa už pustíte do renovácie starého domu, tak v priebehu prác sa vám toho nabalí podstatne viac, než ako ste rátali na začiatku. Preto je dôležité disponovať finančnou rezervou.
Čo vás pri starom dome čaká a neminie?
Žiadna rekonštrukcia a renovácia starého domu nie je jednoduchá. Stojí to čas, úsilie a nemalé financie, ktoré ale oproti novostavbe sú aspoň rozložené do dlhšieho časového horizontu. A môžete si zvoliť svoje vlastné tempo opráv. No treba počítať aj s tým, že ak budete v dome bývať a zároveň ho aj rekonštruovať, tak budete bývať na „stavenisku“, čo dlhodobo rozhodne nie je nič príjemné.
Všetko záleží od konkrétneho domu. Niekedy stačia len kozmetické úpravy, ktoré vám zaručia komfort bývania. Inokedy zase takéto vyriešenie základných problémov nestačí a treba strhnúť všetko až na nosné múry. A práve v tomto prípade sa už bavíme o cene rekonštrukcie domu porovnateľnej s tou, ktorú by ste zaplatili za nový dom a nemuseli nič riešiť.
Záver
Na základe uvedeného nám vychádza záver, že kúpa starého domu nesie so sebou aj značné riziká, hlavne finančné. Záleží to od rozsahu rekonštrukcie, avšak ani v prípade iba kozmetickej úpravy nemusíte mať ešte vyhraté. Niektoré chybičky krásy nemusí odhaliť ani odborník a ukážu sa až pri rekonštrukcii alebo časom.
Na druhej strane risk niekedy prináša výhody a ak natrafíte na starší dom v naozaj dobrom stave, môže to byť pre vás výhodnejšie riešenie ako novostavba.
obrázky: unsplash.com